Jak spowolnienie gospodarcze w Niemczech wpływa na oferty zatrudnienia

2019/08/13
Jak spowolnienie gospodarcze w Niemczech wpływa na oferty zatrudnienia

Choć głosy o spowolnieniu gospodarczym w Niemczech nie ustają, z perspektywy agencji pracy tymczasowej nie obserwujemy, by przeniosło się to na rynek pracy. Oferta zatrudnienia w Niemczech jest coraz szersza, a stawki płac idą w górę, szczególnie w przypadku stanowisk specjalistycznych.

Coraz częściej słyszymy głosy o zbliżającym się spowolnieniu gospodarczym w Niemczech. W kwietniu tego roku niemieckie ministerstwo obniżyło swoje szacunki dotyczące wzrostu PKB w 2019 roku do 0,5%. To o połowę mniej niż wynosiły poprzednie przewidywania. Jest to kolejna z serii korekt w dół od czasu zeszłorocznej prognozy na poziomie 2,1 proc. wzrostu PKB. Jednak patrząc z perspektywy agencji pracy tymczasowej, nie możemy potwierdzić tego trendu. Według danych z III kwartału 2018 roku, niemiecki rynek potrzebuje rekordowe około 1,24 mln fachowców. Oferta zatrudnienia jest coraz szersza, a stawki płac idą w górę.

Ponieważ rynek pracy nie znosi próżni, sięga po zasoby z zagranicy. Naturalnym wsparciem wydają się kraje sąsiadujące, takie jak Polska. Od lat polscy pracownicy tymczasowi stanowią ogromną siłę wspierającą niemiecką gospodarkę. Przez lata wypracowali sobie dobrą opinię wśród niemieckich przedsiębiorców. Są postrzegani jako rzetelni i zaangażowani pracownicy o podobnej kulturze i szybkich zdolnościach asymilacyjnych, którzy dodatkowo dobrze posługują się językiem niemieckim.

Nadal podstawowym powodem podejmowania przez Polaków pracy tymczasowej w Niemczech są wyższe pensje. Na kwalifikowanych stanowiskach mogą bowiem zarobić 2 razy więcej niż w swoim kraju. Warto jednak zauważyć, że w ostatnim czasie obserwujemy znaczące zmiany w tym obszarze. Jeszcze 2 lata temu znalezienie pracowników z Polski za najniższe dopuszczalne wynagrodzenie nie stanowiło większego problemu, natomiast aktualnie jest to absolutnie niemożliwe. Jako agencja pracy tymczasowej widzimy, że polscy pracownicy są zainteresowani zatrudnieniem w Niemczech, ale szukają wyższego wynagrodzenia i specjalistycznych stanowisk, na których będą mogli wykorzystywać swoje kompetencje i wiedzę. Podstawowe prace niewymagające większych umiejętności nie cieszą się już ich zainteresowaniem.

Stanowiska niskiego szczebla w niemieckich firmach coraz częściej zajmowane są przez pracowników z Czech, Węgier, Bułgarii czy Rumuni. W większości jednak nacje te nie posługują się językiem niemieckim, ewentualnie Rumuni w podstawowym stopniu. Polacy na ich tle wypadają więc dużo lepiej. Mają podobne zapatrywanie na świat i życie oraz łatwo asymilują się w nowym otoczeniu dzięki dobrej znajomości języka niemieckiego. Jako kraj sąsiadujący, szczególnie w jego zachodnich regionach, uczniowie już w szkołach podstawowych powszechnie uczą się języka zachodnich sąsiadów.

Najbliższy czas pokaże, na ile znajomość kultury i języka, oraz podobny światopogląd utrzymają Polaków w czołówce pracowniczej w Niemczech, a na ile otwarcie granic na pracowników spoza Unii Europejskiej z dniem 1 stycznia 2020 roku, zmieni ten układ sił.

Poszukujesz pracy w Niemczech? Sprawdź nasze oferty, klikając TUTAJ.